Hospodářství Francie
Průmysl
- těžba a průmysl tvoří 20,5% hospodářství
- pracuje zde 27% obyvatelstva
- těžba a zpracování ropy a zemního plynu – v blízkosti Pyrenejí se těží ropa a nacházejí se zde malé naleziště zemního plynu. Přesto většina ropy je sem dovezena. Jelikož má Francie přístup k moři nabízí se zde možnost obrovských dodávek z Perského zálivu do přístavu na jihu země jako je například Marseille.
- těžba železné rudy, výroba železa, oceli a hliníku – ruda se těží na hranicích s Lucemburskem. Veškerá výroba je soustředěná na severovýchodě a východě státu, kde se nalézají velká průmyslová města. Ve výrobě hliníku patří mezi největší výrobce Alcan France a Alcan CMIC
- dále je zde významná výroba chemikálií – například Strasbourg, Rouen, Le Havre, Donges, La Rochelle, Clermont Ferrand (střední část země) – zde se vyrábějí pneumatiky světoznámé značky Michellin
- strojírenství – toto odvětví má velký význam, nachází se v každém větším městě. Dochází zde sice k mírnému poklesu z důvodů velké konkurence ze zahraničí. Nejprve to bylo ze střední Evropy a v současné době dochází k velkému přílivu z Číny. Ta zahrnuje celou Evropu svým zbožím.
- výroba automobilů – značnou prestiž zde má výroba automobilů Peugeot, Citröen a Renault. Tento rok dokonce vstoupily tyto automobilky na naše území, v Kolíně zřídily montážní linku. Jejich cílem je vyrábět malá a hlavně cenově dostupná vozidla, která by našla uplatnění v tvrdém konkurenčním boji. Ve Francii zatím stále funguje stejný princip jako u nás, lidé jsou věrni tuzemské značce a nakupují největší množství vozidel značek Peugeot, Renault a Citröen. Nevím jestli tento trend vydrží tlak asijských dovozů.
- výroba letadel – 2. března 1969 poprvé odstartovalo letadlo Concorde. Toto letadlo nepřineslo očekávaný efekt a tak ustoupilo ze scény. Když bylo vidět, že to nebyl úplně nejlepší nápad s tímto typem letadla, tak se Francie společně s ostatními vyspělými státy Evropy rozhodla vytvořit letadlo ekonomičtější a efektivnější a vznikl projekt Air Bus. Tato letadla již čím dál tím víc pronikají do všech aerolinií. ČSA v nejbližších letech nakoupí několik těchto letadel.
- textilní průmysl – v Lyonu a severovýchodní části země se nachází velké množství textilek.
- zbrojní a elektrotechnický průmysl – velmi významným zástupcem je koncern Thomson. Elektrotechnika – jsou to převážně televizory, videorekordéry, DVD přehrávače, audio technika a další. Na našem trhu se s touto značkou setkáváme velice často. Cílem této značky je vytvořit solidní kvalitu za rozumnou cenu. Tato technika nepatří mezi luxusní zboží, snaží se o zpřístupnění širokému okruhu spotřebitelů při zachování určitého standardu.
- těžba dalších surovin – uran (Nantes, Limoges), draselné soli (hranice s Německem a Švýcarskem), wolfram (Pyreneje), bauxit (ten se začal těžit ve městě Les Baux, jež přineslo surovině jméno).
Zemědělství
- zemědělství a rybolov tvoří 5,5% hospodářství
- z celkového osídlení pracuje 5% obyvatelstva v zemědělství
- Francie je největší zemědělský stát v EU. Zemědělské výrobky zaujímají ve Francii 16% celkového vývozu. Zemědělci ve Francii dostávají jedny z největších dotací ze společné pokladny EU.
- na severu se pěstuje velké množství pšenice, brambory, ječmen a cukrovka – značné množství jde na export
- velký význam mají světoznámé vinice například Languedoc, Bordeaux, Champagne a Toulouse. Vinařství patří k neustále se rozvíjející oblasti francouzského hospodářství. Velké množství jde na export do celého světa. Zajímavé je, že se zde opět začíná využívat vodních cest pro dopravu v tomto odvětví. Začíná se obnovovat starý systém plavebních kanálů.
- různá klimatická pásma umožňují pěstování různých druhů ovoce
- dalším velice důležitým odvětvím je rybolov, který se díky poloze státu těší velké oblibě. Nejčastěji zde loví kraby, sledě, makrely, tresky, humry, langusty, chobotničky a jiné plody moře
- k zemědělským účelům pro potřebu rostlinné výroby se využívá 32 % půdy
- pastevci, pasoucí skot pro maso a mléko, využívají 25% půdy jako pastviny a 27% rozlohy pokrývají lesy
Energetika
- Francie patří mezi státy s největším podílem atomové elektráren, na celkové výrobě se podílí asi 72,8 %
- menší, ale přesto významný podíl mají malé vodní elektrárny v Alpách asi 16,3%- přírodní podmínky dovolují výstavbu obrovského množství vodních elektráren.
- potom jsou tepelné elektrárny jimiž se vyrábí 10,9% – Pařížská pánev