Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obyvatelstvo Francie

      Francie má přes 60 milionů obyvatel. Obyvatelstvo je pestré národnosti. Je zde mnoho přistěhovalců hlavně z kolonií a zámořských oblastí. V posledních letech se zde objevují rasové nepokoje vyvolané napjatými vztahy mezi Francouzi a přistěhovalci.

      Francie je světová velmoc, má vyspělé hospodářství s výkonným průmyslem, rozvinutým zemědělstvím a vysokou životní úrovní. Její ekonomika je pátá největší na světě. Z průmyslu jmenujme strojírenský (Peugeot, Citroën, Renaut, Airbus, TGV), textilní (světové centrum módy je Paříž), potravinářský (víno a síry) a kosmický. 

       Francouzská nížina je velmi úrodná. Pěstuje se na ní pšenice, cukrová řepa a vinná réva. Francie je známá pro své vinařské oblasti: Champagne (město Reims) a Burgundsko. V Alpách a Pyrenejích se obvykle chová skot a ovce. Známá jsou i prasata, která hledají lanýže, rybolov a ústřice.

        Francie má dlouhou síť kvalitních dálnic. Námořní doprava je zde také velmi rozšířená, jmenujme přístav Marseille a Le Havre. Trasou Paříž – Lyon jeli slavné vlaky TGV poprvé. Spoj mezi Francií a Anglií, vedoucí pod Lamanšským průlivem, se nazývá Eurotunel.

karl_lagerfeld_chanel-395x264.jpg

 
 

 

Poslední fotografie


KontaktArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 100180
Měsíc: 421
Den: 9