Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paříž

Většinu severní Francie, včetně hustě osídleného okolí Paříže, tvoří Pařížská pánev. Podnebí Francie se mění od západu k východu a od severu k jihu. Západ je pod vlivem Atlantského oceánu a má poměrně mírné počasí. Na východě jsou léta teplejší a zimy chladnější. Směrem k jihu se podnebí rychle otepluje. Převážnou většinu povrchu Francie pokrývá pestrá mozaika polí a luk. Lesy tvoří pouhých 27 %

V roce 1799 převzal v zemi moc Napoleon Bonaparte, ale po mnoha úspěšných taženích byl nakonec v roce 1815 poražen. V roce 1875 vznikla Třetí francouzská republika, která se stala světovou velmocí. Nesla značnou tíhu bojů v 1. i ve 2. světové válce a utrpěla značné hospodářské škody.

Francie je jednou z nejrozvinutějších zemí světa. Její přírodní bohatství spočívá především v úrodných půdách, ložiscích bauxitu, železné rudy, ropy a zemního plynu. Paříž je světovým střediskem módy, ale v zemi je ještě mnoho jiných průmyslových měst a středisek. Zemědělství zaměstnává asi 7 % obyvatel, ale Francie i přesto patří k největším zemědělským výrobcům v západní Evropě a vyrábí daleko víc, než spotřebuje.

Mapa metra v Paříži

Paříž v noci

   

 

 

  

 

 
 

 

Poslední fotografie


KontaktArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 100180
Měsíc: 419
Den: 9